Ar girdėjote apie tokį ypatingą kerobą? Pirmą kartą apie jį sužinojau bei paragavau lankydamasis Kipre. Kerobas šioje saloje itin populiarus, jo populiarumą tikriausiai lenkia tik alyvuogių aliejus. Tačiau ir kitose Viduržemio jūros regiono valstybėse ar salose kerobas (miltelių ar sirupo pavidalu) gaminamas bei mėgiamas. Karobo sirupo nesupainiosi su jokiu kitu sirupu – nei datulių, nei vynuogių, nei šilkmedžio uogų, nei agavos ar net klevų. Visi sirupai kaip sirupai – saldu ir tiek, o karobas turi savo ypatingąjį aromatą, skonį – tai nėra tiesiog saldu.
Kas yra karobo sirupas?
Jis vadinamas įvairiai – karobas, kerobas, saldžiavaisis pupmedis, saldžioji ceratonija pasitaiko net pavadinančių korobas. Angliškai “carob”. Karobo sirupas – tai natūralus saldiklis, pagamintas iš karobo (saldžiavaisio pupmedžio) ankščių ištraukų – nesigilinau plačiai į technologiją, bet girdėjau, jog kerobo ankštys verdamos ir taip gaunamas sirupas, nepridedant į jį jokių papildomų saldiklių. Kerobas taip pat gaminamas ne sirupo pavidalu, bet ir miltelių. Koks skirtumas? Miltelius galima naudoti kaip kakavos ar kavos pakaitalą, o sirupas yra kiek saldesnis, todėl daug tinkamesnis saldinimui. Ką aš renkuosi? Karobo sirupą – jis universalesnis pasirinkimas. Iš kerobo išgaunamas sirupas suteikia saldumo su unikaliu aromatu ir yra universalus – idealiai tinka prie arbatos, kavos, košės, blynų, kepiniams saldinti ir net su sūresniais patiekalais gurmanams.
Kur įsigyti kerobo?
Prieš keletą metų buvo labai sudėtinga rasti Lietuvoje kerobo, tačiau situacija dabar visai kita – gausu elektroninių parduotuvių prekiaujančių kerobo milteliais, sirupu kiek mažiau prekiaujančių. Kerobo kaina? Labai įvairi ir tai tikriausiai labiausiai priklauso nuo gamintojo – kokioje šalyje pagaminta, kokiomis sąlygomis bei ekologiškas produktas ar ne. Aš paprastai esu už ekologišką produkciją. Galiu rekomenduoti labai kokybišką ekologišką kerobo sirupą – “Oleastro” ekologiškas korobo sirupas, kurį galima įsigyti internetu šioje elektroninėje parduotuvėje: Oleastro Lietuva.
Ar karobo sirupas yra sveika?
Tai super maistas. Įtraukę į savo mitybos racioną karobą, galite gauti daug naudos sveikatai. Kadangi skiltinėse daržovėse natūraliai yra daug skaidulų ir nėra kofeino, tai idealiai tinka žmonėms, turintiems aukštą kraujospūdį. Dėl mažo cukraus ir riebalų kiekio kerobas taip pat yra puikus dietinis priedas ar šokolado pakaitalas žmonėms, norintiems sulieknėti.
Karobe esantys antioksidantai – lignanai ir polifenoliai padeda išvengti ląstelių oksidacinės pažaidos. Tikriausiai esate girdėję, jog antioksidantai padeda atitolinti senėjimo procesus. Saldžiavaisis pupmedis pasižymi dideliu kiekiu taninų, kurie saugo organizmą nuo uždegiminių procesų, pasižymi antiseptinėmis, priešalerginėmis, antibakterinėmis savybėmis.
Karobo sirupas arba milteliai rekomenduojami sergant mažakraujyste, peršalimo ligomis, kosint, siekiant sustiprinti imunitetą bei apsisaugoti nuo ligų.
Kerobe gausu šių mikroelementų: geležies, kalio, magnio, vario, mangano, kalcio bei fosforo.
Ar karobo sirupe yra daug cukraus?
Kerobo glikeminis indeksas yra žemas, tačiau jame yra labai daug fruktozės – iki 70% fruktozės. Mano supratimu, natūralūs sirupai yra daug sveikesnis pakaitalas cukrui, žinoma, viską reikia vartoti saikingai ir kuo įvairesnis maistas, tuo žmogaus organizmas sveikesnis.
Kerobas yra unikalus saldiklis, tiek miltelių, tiek sirupo pavidalu – turi savitą skonį, sveikas, puikus antioksidantas. Tai puikus cukraus pakaitalas ne tik desertams, bet ir ne saldiems patiekalams.