Aliejus / Nuorodos

Dažniausiai užduodami klausimai apie alyvuogių aliejų

2020-02-03

Žymos:, , ,

Alyvuogės daugiausia tradiciškai auginamos Viduržemio jūros regione, dėl to mums, lietuviams, alyvuogės ir alyvuogių aliejus yra tolimas ir sunkiai suprantamas maisto produktas. Mes dedamės žinantys, koks yra tikras ir kokybšikas alyvuogių aliejus, bet iš tiesų retas kuris sugeba atsirinkti kokybišką produktą.

Ką jau kalbėti, kad valgome “netikras”, dažytas alyvuoges, pirktas prekybos centruose. Žemiau išdėstyti atsakymai į dažnai užduodamus klausimus (DUK) apie alyvuogių aliejų pagelbės jums išsirinkti kuo kokybiškesnį produktą. Ir nepamirškite, ne visada kaina nurodo kokybę, bet kokybiškas alyvuogių aliejus bus ir brangesnis.

Ar tą patį alyvuogių aliejų galima naudoti ir kepimui, ir salotoms?

Taip, kad ir kokie mitai jus gąsdina, aukštos kokybės alyvuogių aliejų galima naudoti ir kepimui, ir salotoms. Alyvuogių aliejai priklausomai nuo kokybės ir spaudimo būdo gali būti:

  • aukščiausios rūšies arba ypač tyras (extra virgin);
  • tyras (virgin);
  • lampante.

Kuo mažesnis alyvuogių aliejaus rūgštingumas, tuo aukštesnėje temperatūroje jį galima kaitinti. Aukščiausios rūšies alyvuogių aliejaus didžiausias rūgštingumas gali būti 0,8 proc. Žemesnės rūšies – 0,8-2 proc. Lampante (lempinio) aliejaus rūgštingumas bus itin didelis – daugiau nei 2 proc. Lampante aliejumi prekiauti kaip maisto produktu draudžiama, nes jame daug toksinų, tad jis būna rafinuojamas. Rafinuotas aliejus (kuris yra visiškai žmogaus organizmui nenaudingas) sumaišomas su nedideliu kiekiu ypač tyro ar tyro alyvuogių aliejaus – tokiu mišiniu jau galima prekiauti. Tad būtinai skaitykite etiketes ir ragaukite.

Geriausias alyvuogių aliejus maistui (salotoms, šaltiems patiekalams, kepimui, virimui ar gruzdinimui) yra aukščiausios rūšies nerafinuotas pirmo šalto spaudimo ypač tyras alyvuogių aliejus.

Turiu ką pasiūlyti – vartoti “Oleastro” ypač tyrą alyvuogių aliejų iš Kipro. Labai kokybiškas, tiks ir salotoms, ir kepimui. Pats šį aliejų vartoju. Jį galite įsigyti internetu.

Ar alyvuogių aliejų galima naudoti kepimui ir kokį naudoti?

Taip, alyvuogių aliejų galima naudoti kepimui. Alyvuogių aliejaus somelje rekomenduoja rinktis kuo kokybiškesnį alyvuogių aliejų. Svarbu atsižvelgti į alyvuogių aliejaus rūgštingumą, norint išsirinkti tinkamą kepimui aliejų. Kuo sveikesnės t.y. žalesnės alyvuogės buvo naudotos aliejui spausti, tuo mažesnis aliejaus rūgštingumas ir tuo daugiau antioksidantų toks aliejus turės. Natūralūs antioksidantai kepimo metu neleidžia susidaryti kancerogenams arba juos neutralizuoja. Nuo alyvuogių aliejaus rūgštingumo priklauso aliejaus “dūmo taškas” – aukščiausia galima aliejų kaitinti temperatūra. Taigi sveikiausias aliejus kepimui yra ypač tyras itin kokybiškas alyvuogių aliejus, jei dar gamintojas nurodęs jo rūgštingumą, labai gerai – žinote, kokioje temperatūroje galėsite jį naudoti:

  • Jeigu aliejaus rūgštingumas 0,2 – dūmo taškas bus ties 240 laipsnių.
  • Jeigu aliejaus rūgštingumas 0,8 – 1 – dūmo taškas bus ties 140 laipsnių.

Deja, ne visi gamintojai etiketėje nurodo alyvuogių aliejaus rūgštingumą. Tokiu atveju tenka jį ragauti – kartokas, aštrumo pojūtį paliekantis ir kutenantis gerklėje alyvuogių aliejus bus kokybiškas.

Jeigu rūpinatės savo sveikata, naudokite kokybišką, daug antioksidantų turintį alyvuogių aliejų.

Ar aukščiausios kokybės natūralus ypač tyras alyvuogių aliejus tinka tik salotoms?

Ne, gerą, kokybišką alyvuogių aliejų patartina naudoti tiek kepimui, gruzdinimui, tiek salotoms ar kitiems šaltiems patiekalams. Nerafinuoti alyvuogių aliejai gali būti įvairių aromatų, skonių, tad priklausomai nuo aliejaus aštrumo, pikantiškumo, rinkitės kokiam maistui jį naudosite, kad aliejaus skonis neužgožtų patiekalo, o papildytų jį, suteiktų jam gaivumo, šviežumo, malonaus pikantiškumo. Kokybiškas aliejus tiks gardinti sriubos, daržovių, jūros gėrybių, mėsos ar žuvies užkandžių, ryžių ar bulvių patiekalų, makaronų, mėsos ar žuvies kepsnių, kepinių, įvairių sūrių ir netgi ledų gardinimui.

Ar kokybiškas alyvuogių aliejus privalo būti žalios spalvos?

Ne, deja, nustatant alyvuogių aliejaus kokybę, nereikėtų apsiriboti spalva, nes pasitaiko, kad gamintojai nekokybišką alyvuogių aliejų dažo chlorofilu ir pan. Reikėtų atkreipti dėmesį į alyvuogių aliejaus kvapą bei skonines savybes.

Rekomenduoju kepimui, gruzdinimui, troškiniams, šaltiems patiekalams ir salotoms vartoti “Oleastro” ypač tyrą alyvuogių aliejų. Išbandyta!

Ar kartus ir aštrus alyvuogių aliejus yra nekokybiškas?

Ne, kartumas ir aštrumas – įrodo aliejaus kokybę. Jau antikos laikais Hipokratas nurodė nemažai alyvuogių aliejaus naudojimo būdų gydymui. Taip pat jis maistui siūlė naudoti alyvuogių aliejų, pagamintą tik iš žalių, nesunokusių alyvuogių. Beje, toks alyvuogių aliejus bus bent šiek tiek kartus, pikantiškas – tai reiškia, jog aliejuje yra daug antioksidantų. Jeigu alyvuogių aliejus turi tik truputį kartumo, jis pagamintas iš sunokusių, rudos spalvos alyvuogių. O beskonis alyvuogių aliejus – pats prasčiausias, jis Senovės Romos laikais buvo skiriamas tik vergams. Toks beskonis aliejus gaunamas aliejų rafinuojant – cheminiu būdu jį apdorojant.

Taigi kokybišką alyvuogių aliejų atskirsite pagal jo skonį – pagal kartumą ir pikantiškumą, juntamus aromatus – visomis šiomis savybėmis aliejus pasižymi skirtingai nuo kitų dėl įvairių aplinkybių: dirvožemio, alyvuogių veislės, laiko tarpo, per kurį surinktos alyvuogės ir išspaustas aliejus, klimato, gamybos būdo ir sandėliavimo.

Filtruotas ar nefiltruotas alyvuogių aliejus – kurį geriausia rinktis?

Tai priklauso nuo jūsų poreikių. Filtravimo metu su vandeniu ir išspaudų likučiais pasišalina dalis antioksidantų – tad nefiltruotas alyvuogių aliejus gali turėti daugiau antioksidantų priklausomai nuo to, kada alyvuogių derlius buvo nuimtas ir kitų faktorių. Tačiau kokybiškas, iš žalių, nesunokusių alyvuogių filtruotas aliejus taip pat gali turėti ne mažiau antioksidantų. Nefiltruotą alyvuogių aliejų yra rekomenduojama suvartoti per keletą mėnesių, tuo tarpu filtruotas aliejus išliks kokybiškas ilgiau – net keletą metų nuo pagaminimo datos.

Beje, nefiltruotas ir ypač daug antioksidantų turintis alyvuogių aliejus (2019 metų derliaus aliejus turi net apie 2000 mg/l polifenolių) yra gydomasis ekologiškas ypač tyras alyvuogių aliejus ATSAS. Visa šeima jį geriame kas rytą ir esame patenkinti jo savybėmis.

Ar būtina ragauti alyvuogių aliejų renkantis – juk aliejus nemalonus ragauti?

Jei nėra galimybės aliejaus paragauti prekybos vietoje, vertėtų tai padaryti bent namie įsigijus alyvuogių aliejų. Nemalonus ragauti bus tik nekokybiškas aliejus – tuomet pajusite nemalonų riebumo pojūtį, vėlimąsi burnoje ar nemalonų kvapą. Kokybiškas ypač tyras alyvuogių aliejus tokiomis savybėms nepasižymi.

Beja, etiketėje nurodyta informacija yra svarbi, tačiau galutinai įsitinkinti, ar aliejus yra kokybiškas, galėsite tik jo paragavę. Burna po ragavimo liks sausa, tarsi būtumėte nuriję paprasčiausią vandenį, ne aliejų, pajusite malonų žolių ar daržovių poskonį, kutens gerklę. Tokius požymius jusite ragaudami kokybišką ypač tyrą alyvuogių aliejų. Juk alyvuogių aliejus – tai tiesiog alyvuogių sultys!

Ar alyvuogių aliejų reikėtų vartoti saikingai?

Apie nekokybišką alyvuogių aliejų net nekalbame. O kokybiškas aliejus yra itin naudingas žmogaus organizmui. Tikriausiai sunkiai jums pavyks pasiekti antikos laikais gyvenusių žmonių statistinius aliejaus suvartojimo rodiklius – jie suvartodavo iki 50 litrų alyvuogių aliejaus per metus – tai apie 1 litras per savaitę.

Alyvuogių aliejuje dominuoja mononesočiosios riebalų rūgštys (omega-9), taip pat yra nedidelis kiekis polinesočiųjų riebalų rūgščių (omega-6, omega-3) bei sočiųjų riebalų rūgščių. Alyvuogių aliejus gausus antioksidantų, vitaminų. Norint pajusti šio puikaus produkto naudą svarbu jį vartoti reguliariai ir gausiai. ES Regalmentu yra įtvirtinta minimali alyvuogių aliejaus suvartojimo norma – 20 g, bet ši norma gali kisti priklausomai nuo aliejaus kokybės – kuo jame daugiau antioksidantų, tuo mažiau aliejaus pakaks suvartoti. Daugiau informacijos apie alyvuogių aliejaus teikiamą naudą rasite šiame mano įraše: “Gydomasis alyvuogių aliejus ATSAS”.

0 likes