Aliejus

Alyvuogių aliejus gali padėti kovojant su toksiniais baltymais

2020-01-23

Žymos:, ,

Naujas tyrimas su pelėmis pateikė dar vieną priežastį, kodėl ypač tyras alyvuogių aliejus gali pagerinti smegenų sveikatą ir sumažinti pažinimo sutrikimo riziką.

Kaip vienas pagrindinių Viduržemio jūros dietos komponentų, alyvuogių aliejus jau yra užsitarnavęs įspūdingą reputaciją. Įvairūs tyrimai, įrodantys Viduržemio jūros dietos naudą, nurodo ypač tyrą alyvuogių aliejų kaip smegenų ir širdies sveikatą gerinantį mitybos komponentą. Šis aliejus prisideda prie kraujagyslių elastingumo gerinimo bei su amžiumi susijusios atminties praradimo mažinimo. Ankstesni tyrimai su gyvūnais taip pat parodė, kad ypač tyras alyvuogių aliejus gali sumažinti ir Alzheimerio ligos riziką.

Naujausiu tyrimu mokslininkai siekė išsiaiškinti, ar ypač tyru alyvuogių aliejumi praturtinta dieta gali padėti kovojant su toksišku baltymu, vadinamu Tau, kuris randamas Alzhaimerio pacientų ir pacientų, sergančių frontotemporaline demencija, smegenyse. Šios demencijos formos, pirmiausia pažeidžiančios priekinę ir laikinąją smegenų dalis, simptomai gali pradėti reikštis žmonėms, sulaukusiems 40 metų.

Tyrėjai parinko dvi sergančių pelių grupes, vienai grupei buvo paskirta dieta, kurioje įtrauktas ypač tyras alyvuogių aliejus, kitai – įprastinė dieta be šio aliejaus. Kai tyrėjai įvertino peles po šešių mėnesių, jie nustatė 60% toksiškų Tau nuosėdų sumažėjimą pelių, maitintų alyvuogių aliejumi praturtinta dieta, smegenyse, palyginti su pelėmis, mitusiomis įprastu maistu. Pirmajai grupei taip pat geriau sekėsi mokytis ir atlikti atminties testus.

Nors ši tyrimų kryptis yra perspektyvi, egzistuoja keli apribojimai. Pelių tyrimai gali nurodyti svarbias žmonių tyrimų kryptis, tačiau tai nėra tas pats, kas tyrimai su žmonėmis ir neparodo priežasties ir pasekmės ryšio tarp ypač tyro alyvuogių aliejaus ir naudos žmonių smegenų sveikatai, nors egzistuoja galima nauda.

Be to, Tau baltymas dažniausiai žmogaus smegenyse kaupiasi per daugelį metų dėl priežasčių, kurias mokslininkai tik pradeda suprasti. Pelės, dalyvavusios šiame tyrime, buvo genetiškai modifikuotos, kad per keletą mėnesių išsivystytų panaši liga. Nors šis pagreitis yra naudingas tyrimų modelis, jis gali skirtis nuo to, kas vyksta su žmonių smegenimis per ilgą laiko tarpą.

Šie rezultatai papildo daugybę išvadų, leidžiančių manyti, kad ypač tyras alyvuogių aliejus gali pagerinti ir smegenų, ir širdies veiklą. Vis dėlto alyvuogių aliejus kaip Viduržemio jūros regiono dietos dalis pasižymi įvairiais galimais privalumais.

Tyrimas publikuotas “Aging Cell” žurnale.

0 likes